Main content

René Bliekendaal

Chief architect

Centric Public Sector Solutions

Chief architect bij Centric Public Sector Solutions René Bliekendaal kan niet wachten tot alle overheidsorganisaties Diginetwerk gebruiken. Dan wordt het volledige potentieel bereikt.

Het grote potentieel

'Eén stopcontact voor de hele overheid, waarin alle geverifieerde overheidspartijen hun stekker kunnen steken. Eén ingang tot het uitwisselen van álle gegevens die je voor alle digitale overheidsvoorzieningen nodig hebt. Eenvoudig en efficiënt. Dat is wat mij betreft het ideaal. Diginetwerk is dat.'

'Maar helaas is het nog niet waar het zou moeten zijn. Het grote potentieel van Diginetwerk is nog niet bereikt. Dat komt doordat in overheidsland her en der nog andere initiatieven zijn waarmee partijen met elkaar communiceren en data transporteren. Andere stekkers, stopcontacten, stekkerdozen. Diginetwerk is de ultieme oplossing tegen die wirwar van afwijkende verbindingen. Wat zie ik dat potentieel toch graag verder vervuld worden door er samen de schouders onder te zetten.'

Liefst alles via Diginetwerk

'Bij Centric hebben we veel met Diginetwerk en de alternatieven daarvoor te maken. Als leverancier zitten wij er middenin, omdat we al die verschillende standaarden moeten ondersteunen om onze gemeentelijke klanten te kunnen bedienen. Wij bouwen applicaties voor de processen van de lokale overheid. Processen zoals een verhuizing, waarvoor een ambtenaar gegevens nodig heeft uit de Basisregistratie Personen of Basisregistratie Objecten. Gegevens die veilig van de ene naar de andere overheidspartij moeten gaan.'

Een netwerk heb je hoe dan ook nodig. En als je het aantal verbindingen met Diginetwerk kunt reduceren, wordt de uiteindelijke investering juist kleiner.

'Voor een deel van onze gemeentelijke klanten plaatsen wij de applicatie bij de klant. Dan draait de gemeente de applicatie in huis en verzorgt ze zelf de verbinding met bijvoorbeeld het RvIG om een melding te maken van een mogelijke fout in persoonsgegevens. Hoewel we het ten zeerste aanraden, is het niet ons pakkie-an of deze klanten die verbinding laten lopen via Diginetwerk. Voor een ander deel van onze klanten pakken wij het hele stuk over; inclusief hosting en beheer. Dan verzorgen wij de verbinding waarover de privacygevoelige gegevens lopen voor de betreffende applicatie en zijn wij er verantwoordelijk voor dat dat veilig en betrouwbaar verloopt. Met die verantwoordelijkheid gaat onze voorkeur er altijd naar uit om dat via Diginetwerk te doen.'

Veiliger, eenvoudiger, efficiënter

'Diginetwerk maakt dataverkeer een stuk veiliger dan wanneer je daarvoor het wereldwijde web gebruikt. Alleen overheidspartijen die gescreend zijn, mogen aansluiten op het besloten netwerk. Maar dat niet alleen. Als de hele centrale en decentrale overheid met die ene standaard werkt, scheelt dat veel rompslomp in aansluitingen en beheer.'

'Met Diginetwerk als standaard kun je eventuele verstoringen veel sneller oplossen. Bij sommige gemeenten moet onze operationele tak in het geval van een verstoring van een applicatie 3 of 4 bronnen benaderen om te achterhalen waar de verstoring zit. Dat vertraagt enorm. Als alles en iedereen op 1 lijn zit, weet je precies waar je moet zijn en ben je sneller weer in de lucht. De impact van een verstoring is daardoor een stuk lager.'

'Ook op het gebied van aansluitingen vermindert Diginetwerk de complexiteit. Allerlei verschillende kanaaltjes vragen om aparte aansluitingen, met verschillende aansluitvoorwaarden. Bij Diginetwerk heb je 1 grote standaard, 1 aansluiting, 1 set aansluitvoorwaarden. Dit alles heeft ook zijn weerslag op de kosten, in tijd en geld.'

Belang van Nederlandse burger

'Aansluiten op een netwerk vraagt natuurlijk altijd een eenmalige investering. Bij Diginetwerk dus ook. Maar een netwerk heb je hoe dan ook nodig. En als je het aantal verbindingen met Diginetwerk kunt reduceren, wordt de uiteindelijke investering juist kleiner. Dus als je tegen de verandering aan hikt, zou ik zeggen: zoom uit van het perspectief van jezelf, jouw organisatie en jouw burgers. Kijk niet naar wat voor hen nu prima werkt, maar hoe we het samen beter kunnen doen voor heel Nederland. Als een gezamenlijk initiatief als Diginetwerk de gegevensuitwisseling tussen overheidspartijen veilig, eenvoudiger, efficiënter en daarmee goedkoper kan maken, dan zijn we dat toch aan de belastingbetaler verplicht?'