Hoofdinhoud
Logius en de Belastingdienst oefenden onlangs samen hoe zij hun digitale dienstverlening kunnen beschermen tegen DDoS-aanvallen. Tijdens de oefening stond niet alleen de techniek centraal, maar vooral ook de samenwerking tussen de betrokken organisaties.
Digitale overheidsdiensten moeten betrouwbaar en beschikbaar zijn. Dat vraagt om goede beveiliging én om regelmatig oefenen. Daarom werken Logius en de Belastingdienst samen aan het vergroten van de weerbaarheid tegen zogenoemde DDoS-aanvallen. (Bij zo'n aanval wordt geprobeerd een digitale dienst te overbelasten door er in korte tijd zeer veel verkeer naartoe te sturen.)
Tijdens de oefening konden specialisten in een gecontroleerde omgeving ervaren hoe processen, techniek en onderlinge samenwerking functioneren wanneer de digitale dienstverlening onder druk komt te staan. Daarbij werd onder meer gekeken naar het herkennen van afwijkingen, de onderlinge afstemming en het gezamenlijk handelen.
Samenwerken aan digitale weerbaarheid
Voor Logius is die samenwerking belangrijk. Het Network Operations Center (NOC) bewaakt de beschikbaarheid en continuïteit van de digitale infrastructuur waarvoor Logius verantwoordelijk is. Daarbij werkt het NOC samen met specialisten binnen en buiten de Rijksoverheid.
Product owner NOC Lynn benadrukt juist die gezamenlijke verantwoordelijkheid: ‘We werken met collega’s uit verschillende organisaties aan de beschikbaarheid, continuïteit en veiligheid van onze digitale dienstverlening. Samen bouwen we aan een betrouwbare digitale overheid.’
De oefening past in een bredere samenwerking rond de bescherming tegen DDoS-aanvallen. Logius werkt al langer met onder andere overheidsorganisaties en andere partijen samen om kennis en ervaringen uit te wisselen en de digitale weerbaarheid verder te versterken. Logius heeft eerder beschreven hoe dergelijke gezamenlijke oefeningen worden gebruikt om systemen en samenwerking te testen.
Oefenen om voorbereid te zijn
Een oefening is nadrukkelijk bedoeld om te leren. Wat gaat goed? Waar kan de samenwerking nog beter? En zijn processen zo ingericht dat organisaties elkaar snel weten te vinden wanneer dat nodig is? De lessen uit de oefening worden gebruikt om de werkwijze verder te verbeteren.
Zo draagt regelmatig oefenen bij aan hetzelfde doel waar de betrokken professionals dagelijks aan werken: een digitale overheid die beschikbaar, veilig en betrouwbaar is.